Utvecklingen av SHL

Publicerad: 2014-03-13

SHL och HockeyAllsvenskan har kommit överens om att det blir 12 lag i SHL och 14 lag i HockeyAllsvenskan även kommande säsong. Men till säsongen 15/16 blir det ändringar.

Det man nu kommit överens om är:

Kvalserien 2014 spelas enligt nu gällande bestämmelser.

SHL spelas således 2014/2015 med 12 lag och HockeyAllsvenskan med 14 lag liksom idag.

Både SHL och HockeyAllsvenskan spelas med 14 lag vardera fr o m säsongen 2015/2016. Kvalificering till SHL från och med säsongen 2015/2016 ska ske enligt bifogad modell.

Nya och reviderade kriterier för elitlicens till SHL och HockeyAllsvenskan införs till säsongen 2015/2016. Den slutliga utformningen av dessa kriterier ska diskuteras under våren 2014 och vara klara till säsongen startar.

Kvalserien säsong 2015/2016
Från säsongen 2015/2016 spelas ett play off där HockeyAllsvenskan spelar fram 2 lag som spelar mot lag 13 och 14 i SHL i en matchserie bäst av 7 där de 2 vinnande lagen spelar i SHL.

Final ”HockeyAllsvensk Mästare”- vinnaren till Direktkval till SHL
Seriesegraren i grundserien HockeyAllsvenskan mot 2:an i grundserien HockeyAllsvenskan. Finalen spelas bäst av 5. Vinnaren till Direktkval till SHL mot 14:e lag i SHL. Förloraren till Playoff.

Slutspelsserien
Slutspelsserien spelas som en enkelserie med lag 3 till 8 från grundserien HockeyAllsvenskan. Vid lika poäng räknas inbördes resultat. Segraren till Playoff.

PlayOff
Förloraren från HockeyAllsvenska finalen och segraren från Slutspelsserien möts i PlayOff i en matchserie bäst av tre. Segraren till Direktkval till SHL. Förloraren spelar i HockeyAllsvenskan kommande säsong.

Direktkval till SHL
HockeyAllsvenska mästaren möter lag 14 från SHL i en serie om bäst av 7. Segraren i PO möter lag 13 från SHL i en matchserie bäst av 7. Segrarna i Direktkval till SHL spelar i SHL kommande säsong och förlorarna spelar i HockeyAllsvenskan.

Läs mer på shl.se.

Linköpings Hockey Club
Officiella leverantörer
Huvudpartners